Permanent Secretaries and Related Grades



Permanent Secretaries and Related Grades Biography


MRS. DONNA CADOGAN
HEAD OF THE PUBLIC SERVICE AND 
CABINET SECRETARY



DR. LOUIS WOODROFFE
DIRECTOR GENERAL 
(PRODUCTIVE SECTORS)


MS. GAIL ATKINS
DIRECTOR GENERAL 
(GOVERNANCE)


MS. PENELOPE LINTON
DIRECTOR GENERAL   
(HUMAN RESOURCES) (AG)


MR. IAN CARRINGTON
DIRECTOR OF FINANCE AND ECONOMIC AFFAIRS 
MINISTRY OF FINANCE, ECONOMIC AFFAIRS  AND INVESTMENT


MRS. NANCY HEADLEY
PERMANENT SECRETARY (FINANCE) 
MINISTRY OF FINANCE, ECONOMIC AFFAIRS AND INVESTMENT


MRS. ANNETTE WEEKES
PERMANENT SECRETARY (ECONOMIC AFFAIRS AND INVESTMENT)
MINISTRY OF FINANCE, ECONOMIC AFFAIRS AND INVESTMENT (AG)


MS. ALIES JORDAN, FB
PERMANENT SECRETARY
PRIME MINISTER'S OFFICE

MS. SANDRA PHILLIPS
PERMANENT SECRETARY  (SPECIAL ASSIGNMENT) COMMITMENT FOR RESULTS  PRIME MINISTER'S OFFICE


MS. GABRIELLE SPRINGER
PERMANENT SECRETARY (SPECIAL ASSIGNMENT)
REFORM OF ECONOMIC AND SOCIAL MINISTRIES


MR. HUGHLAND ALLMAN
PERMANENT SECRETARY (CULTURE),  PRIME MINISTER'S OFFICE (AG)


MR. TERRY BASCOMBE
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF AGRICULTURE, FOOD AND NUTRITIONAL SECURITY (AG)


MS. YVETTE GODDARD
PERMANENT SECRETARY
OFFICE OF THE ATTORNEY GENERAL AND LEGAL AFFAIRS


MRS. BETTY ALLEYNE-HEADLEY
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF EDUCATION, TECHNOLOGICAL AND VOCATIONAL TRAINING (AG)


MR. ANDREW GITTENS
PERMANENT SECRETARY (ENERGY)
MINISTRY OF ENERGY AND BUSINESS


MRS. JENNIFER HUNTE
PERMANENT SECRETARY (BUSINESS)
MINISTRY OF ENERGY AND BUSINESS (AG)


MR. CHARLEY BROWNE
PERMANENT SECRETARY  (ENVIRONMENT AND NATIONAL BEAUTIFICATION)
MINISTRY OF ENVIRONMENT AND NATIONAL BEAUTIFICATION, BLUE AND GREEN ECONOMY (AG)


MS. SONIA FOSTER
PERMANENT SECRETARY  (BLUE AND GREEN ECONOMY)
MINISTRY OF ENVIRONMENT AND NATIONAL BEAUTIFICATION, BLUE AND GREEN ECONOMY (AG)


MS.  SIMONE RUDDER
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS AND FOREIGN TRADE


MRS.  JANET PHILLIPS, FB
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF HEALTH AND WELLNESS



MS. DEBORAH PAYNE
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF HOME AFFAIRS AND INFORMATION (AG)


MR.  TIMOTHY MAYNARD
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF HOUSING, LANDS AND MAINTENANCE


MR.  WAYNE MARSHALL
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF INDUSTRY, INNOVATION, SCIENCE AND TECHNOLOGY (AG)



DR. KAREN BEST
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF LABOUR, SOCIAL SECURITY AND THIRD SECTOR


MR. JEHU WILTSHIRE
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF PEOPLE EMPOWERMENT AND ELDER AFFAIRS


MRS. FRANCINE BLACKMAN
PERMANENT SECRETARY  
MINISTRY OF TOURISM AND INTERNATIONAL TRANSPORT (AG)


MR. MARK CUMMINS
PERMANENT SECRETARY 
MINISTRY OF TRANSPORT, WORKS AND WATER RESOURCES


MRS. YOLANDE HOWARD
PERMANENT SECRETARY
MINISTRY OF YOUTH, SPORTS AND COMMUNITY EMPOWERMENT







Share Page